Groty solne
Udostępnij
Udowodniono naukowo, iż mikroklimat grot dobrze wpływa na wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego, działa uspokajająco i antystresowo, pomaga w leczeniu stanów nerwicowych i depresji. Mikroklimat grot solnych wspomaga ponadto leczenie schorzeń układu krążenia, wychodzeniu ze stanów nałogu i niektórych alergii.
PRZED ZAKUPEM
Groty solne są najnowszą, oryginalną formą wypoczynku, rehabilitacji i terapii wzmacniającej z wykorzystaniem wszystkich terapeutycznych walorów soli morskiej. W grocie solnej panuje unikatowy mikroklimat, nacechowany wyjątkową czystością bakteriologiczną, odpowiednią wilgotnością i temperaturą, który korzystnie wpływa na samopoczucie i ochronę zdrowia nie tylko dorosłych, lecz także dzieci.
Odpowiednio przygotowane powietrze (oczyszczone z pyłów i alergenów, osuszone i o żądanej temperaturze) przechodząc przez ściany solne uwalnia z nich wiele mikroelementów.
Stężenie jodu w grotach solnych jest kilkanaście razy większe niż nad morzem. Utrzymywana jest stała wilgotność powietrza (45%-55%) i temperatura (18-23 stopni C).
W wyniku wykorzystania naturalnych właściwości soli i urządzeń inhalacyjnych w grocie solnej panuje mikroklimat charakterystyczny dla wybrzeża morskiego oraz specyficznych warunków panujących w kopalniach soli. Niezbędna jest jednak dbałość o zachowanie temperatury i wilgotności oraz obecność biopierwiastków. Lecznicze zalety takiego mikroklimatu polegają na tworzeniu się naturalnych aerozoli, które są bogate w pierwiastki oraz jony ujemne, a te z kolei mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie przebywających w grocie ludzi.
Jony ujemne pomagają leczyć astmę oskrzelową, zwalniają i pogłębiają oddychanie, przyśpieszają utlenianie serotoniny i ruch nabłonka oddechowego oraz znoszą negatywne działanie jonów dodatnich. Powietrze wypełniające grotę solną jest bogate w cenne mikroelementy i nie zawiera praktycznie w ogóle zanieczyszczeń charakterystycznych dla współczesnego środowiska miejskiego. Dzięki dużej zawartości chlorku sodu, który działa przeciwalergicznie i przeciwgrzybowo czystość powietrza w grocie jest dziesięciokrotnie wyższa niż na zewnątrz.
CO W OFERCIE
Groty solne projektuje się w sposób pozwalający na całkowite wyciszenie i odpoczynek. Grota solna to pomieszczenie w bezpieczny sposób łączące w sobie cechy sauny, kąpieli solankowej i czegoś, co można określić mianem małego sanatorium. Rozmiary pomieszczenia można dopasować do wnętrza, w którym ma się znajdować.
Często stosowane jest połączenie soli kłodawskiej z drewnem żywicznym - powstaje wtedy mieszanina aromatów (wyzwala się także jod, magnez, potas, sód, żelazo, selen), nadająca pomieszczeniu specyficzny zapach. Inny zestaw to sól z Kłodawy, Bochni i Pakistanu, a za najelegantszą uważa się tę pochodzącą znad Morza Martwego, gdzie koncentracja minerałów i pierwiastków śladowych jest dziesięć razy wyższa niż w innych akwenach, a zasolenie osiem razy większe niż w Pacyfiku.
Do budowy elementów aktywnych grot solnych producenci najczęściej używają soli morskiej z Morza Martwego dzięki czemu w grocie panuje specyficzny mikroklimat cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną, a powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami.
Całe pomieszczenie wyłożone jest blokami solnymi, z zapewnieniem właściwej wentylacji, temperatury i wilgotności. Ściany groty wyłożone są cegłami z soli, z sufitu zwisają solne sople, kryształki soli pokrywają podłogę. Specjalny system podgrzewania i przedmuchiwania słonych "murów" sprawia, ze sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami.
Dla najmniejszych obiektów oferowane są rozwiązania w postaci ekranu solnego, który jest niejako miniaturą groty - choć zachowuje jej wszystkie zdrowotne zalety.
Groty solne publiczne
To groty według konkretnego projektu i groty które ze względu na swoje wymiary lub nietypowy układ ścian uniemożliwiają wykorzystanie gotowych modułów. Ściany groty wykonywane są według indywidualnych życzeń inwestora z kamienia, cegieł solnych i okruchów solnych. Sufity budowane są w formie stalaktytów i stalagmitów
Groty solne modułowe
Zależnie od wymiaru podłogi montuje się je zazwyczaj z typowych modułów.
Wyposażenie grot solnych
W grotach montowane są ławki a do dyspozycji gości ustawia się leżaki specjalnie przygotowane do grot solnych z regulacją oparcia i podnóżka, system ogrzewania ze sterownikiem zewnętrznym i czujnikiem podłogowym, oświetlenie wewnętrzne, światło reflektorowe, system nagłośnienia oraz okno i drzwi
Zawartość soli leczniczych w zależności od wymiarów groty zawiera się od 200 kg do 1000 kg.
ZWRÓĆ UWAGĘ
Para, pochodząca z oddechu, nie może skraplać się na ścianach, które w tym celu są podgrzewane. Również podłoga w grocie solnej jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury.
Sól wykorzystywana do budowy powinna mieć atest leczniczy.
Działanie lecznicze i relaksujące grot solnych powinno być wzbogacane muzyką i koloroterapią. Seanse odbywają się na wygodnych leżakach, przy odpowiednio dobranej muzyce (stosuje się także szum morza, szelest wiatru, deszcz, śpiew ptaków), która pomaga zrelaksować się i odprężyć. Do koloroterapii stosuje się światła ciepłe (żółte, pomarańczowe i czerwone) oraz zimne (fioletowe, niebieskie i indygo).
ZALETY I WADY
Plus
Groty solne mają przede wszystkim działanie relaksujące a nieograniczone możliwości ich zaprojektowania podnoszą atrakcyjność hotelu czy pensjonatu.
Aby prowadzić grotę, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, nie ma też takiego wymagania wobec osób tam zatrudnionych. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą.
Minus
Każdy, kto chce się zdecydować na terapię w grocie solnej, powinien skonsultować się ze swoim lekarzem bowiem pobyt w niej może zaostrzyć objawy niektórych chorób. Roztwory solne wzmagają np. odruch kaszlu i sprzyjają odkrztuszaniu i taki seans może zaszkodzić osobom chorym na astmę.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do korzystania z grot solnych są: nadczynność tarczycy, choroby nerek, choroby nowotworowe, gruźlica. Stężenie soli zaostrza przebieg i przyspiesza rozwój tych chorób. Z groty nie mogą korzystać osoby cierpiące na klaustrofobię.
SŁOWNICZEK POJĘĆ
Mikroelementy - mikroskładniki, pierwiastki śladowe to pierwiastki chemiczne występujące w bardzo małych (śladowych) ilościach w organizmach roślinnych i zwierzęcych. U ludzi zapotrzebowanie na te pierwiastki wynosi poniżej 100 mg na dobę. Niedobór lub nadmiar tych pierwiastków może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych. Składniki mineralne są niezbędne w ustroju do celów budulcowych (szczególnie w tkance kostnej), wchodzą w skład: płynów ustrojowych, niektórych enzymów, związków wysokoenergetycznych itp. Wywierają również wpływ na regulację czynności narządowych i ogólnoustrojowych. Do mikroelementów zalicza się, między innymi:
- jod - odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
- wapń - wzmacnia odporność organizmu.
- magnez - wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo - naczyniowy.
- potas, sód i chlorki - wpływają korzystnie na funkcje serca i poprawiają ukrwienie skóry.
- żelazo - niezbędny składnik hemoglobiny.
- miedź - działa przeciwgrzybicznie, wpływa na syntezę hemoglobiny oraz na gruczoły wydzielania wewnętrznego np. przysadkę lub tarczyce.
- selen - spowalnia proces starzenia się skóry
oraz fluor, bor, kobalt, chrom, cynk, mangan i molibden.
(źródło: pl.wikipedia.org)
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
- Co o grotach solnych sądzą lekarze?
odp.: Przede wszystkim to, że umiarkowane korzystanie z groty solnej wpływa relaksująco, ale nie zastępuje właściwego leczenia. Na przykład pobyt w takiej grocie osoby cierpiącej na alergie może przynieść ulgę dlatego, że klimat w niej jest wolny od wszelkich alergenów, na które sól działa zabójczo, jednak dolegliwości powrócą po wyjściu z groty solnej.
- Komu pomoże terapia solna?
odp.: Pobyt w grocie solnej należy traktować jak każdy odpoczynek. Rekas może poprawić nam nastrój, zmniejszyć stres, a nawet na kilka dni złagodzić objawy niektórych chorób. Należy jednak pamiętać, że kilka seansów w grocie nie wyleczy np. schorzeń dróg oddechowych. Dla gości z problemami kardiologicznymi odpoczynek, relaks i muzyka zapewnią komfort psychiczny i złagodzą stres, a więc wspomogą nieco układ krążenia.
(wg. art. Marty Mielcarek w "Żyjmy Dłużej", nr 10/2005)