Materace - łóżka hotelowe
Udostępnij
Ze względów higienicznych i dla wygody gości tradycyjne łóżka hotelowe czy tapczany wypierają łóżka z materacami. Wygodniej, czysto, a przede wszystkim taniej…
PRZED ZAKUPEM
Formatka sprężynowa jest to układ połączonych ze sobą metalową spiralą sprężyn okutych ramką stalową z taśmy zimnowalcowanej. Sprężyny wykonane są z drutu sprężystego meblowego. Rogi materaca łóżka hotelowego wzmacnia się wkładem z włókniny wypełniającej, dzięki czemu wykluczone zostaje uginanie się rogów podczas użytkowania. Ponadto w skład materaca wchodzą filc twardy, włókniny wysokoprężne, włókniny wypełniające.
Technologia produkcji opiera się na formatkach sprężynowych typu "bonell" wykonanych z drutu, macie kokosowej i piance PUR o wysokiej gęstości oraz runa bawełnianego, wełny owczej, włosia końskiego lub lnu.
Materace kokosowo-sprężynowe są doskonale przewietrzane podczas użytkowania w wyniku powstałej wewnątrz materaca poduszki powietrznej i zastosowaniu materiałów przepuszczalnych.
Pokrowce materacy są najczęściej pikowane, wykończone lamówką, zapinane na zamek błyskawiczny z trzech stron, co gwarantuje łatwe zdejmowanie i zakładanie w celu wyprania.
CO W OFERCIE
Rodzaje
W ofertach występują materace hotelowe: bonelowe, woreczkowe, lateksowe, piankowe, wysokoelastyczne, wodne, szpitalne, podróżne, nietypowe.
Materace lateksowe są najczęściej dwustronne i średnio twarde mogą mieć kilka stref twardości (najczęściej od 5 do 7). Strefy ułożono zgodnie z naciskiem, jaki dana partia ciała wywiera na materac tak, aby ciało spoczywało w pozycji poziomej, a więc pod głową i nogami znajdują się strefy o większym ugięciu, a pod częścią lędźwiową strefa o mniejszym ugięciu. Porowata struktura lateksu ułatwia przepływ powietrza, powstrzymując pocenie się i rozwój bakterii. Pokrywane są tkaniną frotte pikowaną obustronnie ociepliną.
Materace piankowe są średnio twarde i doskonale nadaje się jako posłanie turystyczne lub okolicznościowe. Wkład: pianka poliuretanowa, pokrowiec: dzianina (bez pikowania) z zamkiem błyskawicznym.
Materace kieszeniowe z wkładem z licznych sprężyn zamkniętych w "kieszonkach", obłożone są obustronnie płytą z pianki poliuretanowej. Zastosowanie sprężyn kieszeniowych o zróżnicowanych strefach twardości pozwala na dokładne dopasowanie się materaca do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. W powyższym rozwiązaniu sprężyny połączone są elastycznie za pomocą specjalnej włókniny, co powoduje, że sprężyny nie zakłócają wzajemnie swojej pracy. Daje to efekt punktowego oddziaływania na poszczególne partie ciała. Materace kieszeniowe mają zazwyczaj siedem stref twardości. Materace kieszeniowe mają najczęściej pokrowiec z tkaniny żakardowej pikowanej obustronnie ociepliną.
Materace sprężynowo-piankowe, jednostronne, średnio twarde. Mają wkład ze sprężyn typu "bonnell" obłożony po stronie użytkowej płytą z pianki poliuretanowej. Pokrowcem może być materiał nietkany non-woven, pikowany po stronie użytkowej ociepliną.
Materace dwustronne mogą być wyposażane w pokrowce lato/zima wykonane z frotty strzyżonej, pikowane z bawełną z jednej strony, a z drugiej strony z wełną owczą lub wielbłądzią.
Materace lateksowo-kokosowe, dwustronne, twarde mają na stronie letniej warstwę końskiego włosia. Po obu stronach materaca znajdują się uchwyty i wentylator.
Inną propozycją jest materac kieszeniowo-lateksowy, w którym zastosowano nowatorską na polskim rynku technologie Hi-Low, opracowaną przez amerykańską firmę Leggett&Platt. Specjalne 7-strefowe sprężyny to dwa pionowe, niezależne stopnie sprężystości o zróżnicowanej wysokości. Wyższe sprężyny łagodnie przenoszą ciężar naszego ciała na materac, a niższa warstwa stopniowo przyjmuje pełne obciążenie. Płyty lateksowe umieszczone po obu stronach wkładu kieszeniowego są przyjazne dla skóry i dróg oddechowych. Cechują się specyficznym, przyjemnym zapachem, ograniczając jednocześnie rozwój roztoczy.
Materace na ramie drewnianej to materace hotelowe z podstawowych ofert wykonane w stałym połączeniu z ramą drewnianą, która jest mocowana od strony piankowej. Pokrowiec może być wykonany z gładkiej niepikowanej tkaniny typu jersey na trwale przymocowanej do dolnej części ramy.
Materace hotelowe to materace o najwyższym standardzie. Wyróżniają się wielowarstwową budową, która potęguje wrażenie sprężystości. Mają możliwość podwijania prześcieradła oraz dobieranie odpowiedniej twardości dzięki odwracaniu materaca podstawowego. Dwie warstwy tych materacy pozwalają zachować funkcjonalność konstrukcji i łatwość użytkowania.
Materace luksusowe to przede wszystkim materace z tzw. "pianki leniwej", która pod wpływem temperatury i ciężaru użytkownika dostosowuje się do kształtu ciała. Materac ten w sposób doskonały rozkłada punkty nacisku powodując niepowtarzalny komfort snu. Jednocześnie jest on wyjątkowo przyjazny dla kręgosłupa, stawów, poprawia krążenie a także samopoczucie jego użytkowników.
Oferowane są ponadto materace dziecięce, materace składane oraz materace jedno- i dwuosobowe a także przenośne.
Dodatki
Materac posłaniowy jest zabezpieczeniem materaca podstawowego przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a także popoprawia komfort snu i trwałość materaca głównego. Polecany dla osób obłożnie chorych oraz pensjonatów i hoteli.
Stelaże - do wszystkich rodzajów materacy produkuje się stelaże drewniane, z płyty laminowanej, metalowe, na nóżkach, na kółkach, otwierane i piętrowe.
Higiena hotelowa
Nakładki higieniczne - zapewniają ochronę materaca przed zabrudzeniem, pośrednio również wydłużając jego trwałość (ochrona powierzchni materaca przed bezpośrednim naciskiem osoby śpiącej). W związku z tym przewidziane są do znacznie częstszej wymiany niż materac zasadniczy. Warstwa PVC jednostronnie pokryta tkaniną z wysokowartościowej bawełny chroni przed wilgocią.
Pokrowce antyalergiczne chronią przed działaniem roztoczy i alergenów, powodujące redukcję zapachów towarzyszących człowiekowi podczas snu, medyczne z dzianiny bawełnianej, polecane szczególnie alergikom bowiem zapobiegają tworzeniu się pleśni i nie zawierają substancji grzybobójczych, ze specjalnej tkaniny powodującej, że ładunki elektryczne nagromadzone na ciele są z niego swobodnie odprowadzane co powoduje, że osoby szczególnie wrażliwe będą spały głębiej, spokojniej i bez stresu.
Nakładki moltonowe
Stosowanie nakładek moltonowych jest zalecane przez Sanepid, a hotel zwolniony jest z obowiązku dezynfekcji materacy.
ZWRÓĆ UWAGĘ
Wkłady sprężynowe powinny być produkowane zgodnie z normami ISO 9002, z drutu o średnicy 2,2 mm, dwukrotnie hartowanego.
Pianka poliuretanowa ma posiadać atest jakości ISO 9002, nadany przez niemiecką firmę Lloyd oraz atest higieny zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny. Pianka poliuretanowa, klej i tkaniny pokryciowe powinny mieć europejskie atesty ekologiczne EkoTex Standard 100.
W hotelach wymagana jest trudnopalność tkanin, dlatego stosuje się najczęściej tkaniny trudnopalne Pyroprotex oraz włókniny puszyste używane do pikowania, które posiadają atest trudnopalności.
Nici, jako bardzo istotny składnik materaca, decydujący o trwałości jego pokrowca, mają pochodzić od wiodącego na świecie producenta i dystrybutora nici - angielskiej firmy Coats.
Wszystkie materace sprężynowe mają mieć piankowe kształtki usztywniające brzegi, zapobiegające uginaniu się materaca podczas siadania na brzegu łóżka.
ZALETY I WADY
Plus
Materace są łatwe do przenoszenia i składowania. Wymiana może być wykonana błyskawicznie i dyskretnie. Stosowanie odpowiednich nakładek eliminuje konieczność częstej dezynfekcji.
Minus
Sanepid wymaga, aby materace były poddawane dezynfekcji komorowej dwukrotnie w ciągu roku. Pokój hotelowy wyłączony jest wtedy z użytkowania i ponoszone są dodatkowe koszty związane z transportem materacy oraz ich dezynfekcją.
SŁOWNICZEK POJĘĆ
Nakładka moltonowa - te nakładki higieniczne chronią materace przed poplamieniem i zabrudzeniem. Dodatkowo tkanina moltonowa zapewnia wentylację materaca. Nakładka pokrywa również nierówności na materacu (np.: wzory, szwy), przez co zwiększa się komfort spania. Wszyta na rogach guma zapewnia stabilne ułożenie nakładki na materacu. Nakładki moltonowe nie przepuszczają płynów.
Nakładka moltonowa składa się z trzech warstw:
- warstwa miękka i puszysta: 100% bawełnianego moltonu,
- warstwa poliuretanu - nie przepuszczająca płynów,
- warstwa miękka i puszysta: 100% bawełnianego moltonu.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy materace hotelowe mają jakieś świadectwa?
odp.: Producenci materacy hotelowych dołączają do swoich wyrobów certyfikaty jakości ISO 9001 w zakresie projektowania i produkcji materacy, CE - certyfikaty w zakresie bezpieczeństwa wyrobów stosowany w Unii Europejskiej, oceny higieniczne wystawiona przez Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej, świadectwa jakości zdrowotnej wystawione przez Państwowy Zakład Higieny, opinie wystawiona przez Instytut Matki i Dziecka, opinie Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej, świadectwa jakości wystawione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego a także świadectwa wystawione przez Instytut Technologii Drewna
Bardzo ważne jest stosowanie do produkcji materacy i ich pokryć tkanin pozytywnie przechodzących tzw. "test papierosowy" w oparciu o brytyjski i europejski standard BS i EN 597-1.