ID:1274
star star star star star
Zapytaj o ofertę

P.C.I. Proma Sp. z o.o.

Serwis o inwestycjach, Wiadomości, Przetargi, Promocje
Księżnej Konstancji 4, 44-300 Wodzisław Śl.
śląskie
Meble hotelowe
Udostępnij

Podstawowe umeblowanie pokoju hotelowego powinno składać się z łóżka jednoosobowego o wymiarach lub dwuosobowego, nocnego stolika lub półki przy każdym łóżku, szafy garderobianej z minimum trzema wieszakami na osobę, biurka lub stołu, bagażnika, krzesła - jednego na osobę, lecz nie mniej niż dwa na pokój, stolika okolicznościowego, minimum dwóch foteli lub kanapy, lustra oraz wieszaka ściennego na wierzchnią odzież. Taki zestaw opisuje ogólne pojęcie - meble hotelowe.

Meble hotelowe nadają pomieszczeniom szczególny charakter. Poszukaj swojego stylu, w olbrzymiej ofercie na pewno znajdziesz meble, które wyróżnią Twój hotel.

PRZED ZAKUPEM

Meble dla hoteli powinno charakteryzować przede wszystkim funkcjonalność, estetyka i bezpieczeństwo użytkowania, solidna konstrukcja, dobre okucia, staranne wykończenie oraz przemyślana forma.

Firmy produkujące meble hotelowe dążą do ujednolicenia i unormowania wyposażenia w podstawowych wymiarach i konstrukcji. Dbają o indywidualne wykończenia. Dążą do rozwiązań uniwersalnych oraz zaspokajających wzrastające wymagania zróżnicowanego użytkownika. Na czasie jest tworzenia układów jedno- lub wielofunkcyjnych, częściowo mobilnych, lekkich i przystosowanych do łatwego transportu, magazynowania i montażu.

Niektóre elementy wyposażenia przystosowuje się do wbudowania urządzeń technicznych i pomocniczych, usprawniających i wzbogacających formy zorganizowanej obsługi i samoobsługi.

Normą staje się tworzenie układów otwartych, czytelnych i logicznie uformowanych oraz przewidywanie różnych form użytkowania poszczególnych elementów wyposażenia, niekiedy bardzo odbiegających od ogólnie założonej funkcji.

W meblach hotelowych wyróżnia się standardy reprezentacyjne o indywidualnych formach i barwach, oraz standardy popularne dążące do uproszczenia i unifikacji.

Meble artystyczne ze starego drewna

Meble artystyczne ze starego drewna wykonywane są zazwyczaj z ponad 100-letniego drewna iglastego, lecz również stosuje się olchę, dąb, buk lub jesion, pochodzącego z wiekowych młynów i stodół.

Naturalne piękno drewna podkreślane jest przez piaskowanie, ługowanie i woskowanie powierzchni. Wyrzeźbione przez wodę i wiatr deski są piaskowane i zabezpieczane naturalnymi środkami. Tak powstają niepowtarzalne meble przesycone stuletnią duszą. Ręcznie malowane nabierają nowego blasku. Meble takie produkowane są w małych seriach.

Meble stylizowane

Meble stylizowane to najczęściej meble wzorowane na określonych stylach w sztuce meblarskiej takich epok jak barok czy rokoko. Producenci najczęściej kopiują wzornictwo zwane potocznie "ludwikiem", które wywodzi się z odpowiednich dynastii monarchii francuskich.

Meble stylizowane mogą być zamawiane jako kompletne wyposażenie saloników, jadalni, sal restauracyjnych, pomieszczeń reprezentacyjnych. Jako pojedyncze meble stosowane są zwykle niewielki oszklone kredensy, sekretarzyki, krzesła, fotele a czasem sofy - szezlągi. Do wykwintnych apartamentów zamawia się stylizowane sypialnie.

Meble stylizowane są meblami wysokiej jakości z litego drewna. Głównym surowcem jest sosna, lecz również stosuj się brzozę, mahoń, orzech, czereśnię, olchę, dąb, buk, jesion i świerk. Naturalne piękno drewna podkreśla się przez ługowanie i woskowanie powierzchni, wykańcza szelakiem a elementy tapicerowane wyściełane są trawą morską.

Meble stylizowane robione są według starych zasad sztuki stolarskiej zazwyczaj ręcznie, na indywidualne zamówienia lub w niewielkich seriach.

Do wykańczania powierzchni stosuje się fornir - naturalną okleinę w postaci cienkiego arkusz drewna o grubości 0,5 do 1,5mm otrzymanej w wyniku skrawania (łuszczenia) kłody drewna. Niektóre sposoby pozwalają pozyskać fornir z gatunków "nie tartacznych" tzn. nienadających się do wyrobu desek (małe drzewka i krzewy). W zależności od rodzaju skrawania otrzymuje się różne wzory oklein. Fornir jest pokrywany naturalną politurą otrzymywaną z rozpuszczonego w alkoholu szelaku.

Tapicerka mebli stylizowanych wykonywana jest z bardzo drogich specjalnych tkanin obiciowych oraz z naturalnej skóry.

Do witryn, kredensów, bibliotek i szaf stosuje się oszklenie ze szkła kryształowego fazowanego.

CO W OFERCIE

Łóżka hotelowetot podstawowy mebel pokoju hotelowego i jedyny, którego wymiary są ściśle określane przepisami. Łóżko jednoosobowe ma mieć wymiary 90 x 200 cm, a łóżko dwuosobowego 140 x 200 cm. jednak biorąc pod uwagę aktualne potrzeby preferuje się długość łóżek 210 cm.

Obecnie łóżko hotelowe to odpowiednia rama drewniana z mocną wkładką, do której wkładany jest materac piankowy lub sprężynowy.
Bardzo często łóżka hotelowe, szczególnie dwuosobowe, wyposażane są w płytę wezgłowia, na której montuje się miejscowe oświetlenie a nawet odbiornik radiowy.
Tapczany-dostawki, kanapy, leżanki czy rozkładane fotele powinny być traktowane jedynie jako elementy pomocnicze, uzupełniające, wykorzystywane do wypoczynku dziennego. Doraźnie mogą służyć jako dodatkowe miejsce do spania dla dzieci.

Stolik - biurko - Mebel ten w praktyce przybiera różne formy, jest z reguły ustawiany przy ścianie wewnętrznej lub w pobliżu okna. Powinien być przystosowany do nietypowych form użytkowania, tak z punktu widzenia obciążenia, jak i odporności na zniszczenie. Cechować go powinna wielofunkcyjność, bo poza funkcją pracy, może być wykorzystywany jako toaletka, bagażnik, miejsce ustawienia odbiornika telewizyjnego a w jego szufladach czy na jego dolnych półkach okresowo mogą być przechowywane koce lub osobista bielizna gości. Służyć powinien również jako miejsce do spożywania posiłków podawanych do pokoju. Blat może być różnie formowany w zależności od inwencji projektanta, powiązań z innymi elementami meblowymi, rodzaju użytego materiału.

Mebel ten powinien być tak zaprojektowany, aby można było szybko się rozpakować i spakować. Dlatego ostatnio unika się stosowania szuflad i zamykanych szafek na rzecz blatów umieszczanych na różnych poziomach. Często spotyka się stoliki-biurka rozciągnięte na całej przestrzeni od ściany do ściany.

Stolik okolicznościowy ma płytę okrągłą, kwadratową lub podłużną. Występuje w dwóch wysokościach. Konstrukcja jego może być bardzo zróżnicowana, tak ze względu na użyty materiał, jak i sposób rozwiązania podpór. Praktyczne okazują się stoły o jednym punkcie podparcia z podstawą metalową.

Szafa - Coraz częściej szafy wbudowuje się w przedpokoju, gdzie w połączeniu z wieszakiem lub innym elementem stałego wyposażenia stanowi zestaw wielofunkcyjny. Przedpokoju nie oddziela się wewnętrznymi drzwiami od pokoju, z którym jest funkcjonalnie zintegrowany. Szafy wolnostojące mają zastosowanie szczególnie w hotelach o niższym standardzie

W szafie musi być miejsce na odzież krótką i długą, drzwi powinny być przesuwne po górnej i dolnej prowadnicy i odpowiednio zabezpieczone przed hałaśliwym działaniem. W pokojach wieloosobowych należy zapewnić odpowiedni podział wewnętrznej przestrzeni szafy, zapewniając poszczególnym użytkownikom wydzielony segment i odrębne półki.

Okucia szaf powinny być funkcjonalne, łatwe i czytelne w obsłudze oraz trwałe w eksploatacji. Unika się stosowania zamków, zasuwek, haczyków, na rzecz sprawnie działających zatrzasków magnetycznych czy samozamykających zawiasów. 

W szafie hotelowej, a szczególnie w jej rozbudowanej formie przewiduje się niekiedy chłodziarkę, lustro, sejf szyfrowy a nawet prasowalnicę. Niekiedy wnętrze szafy jest oświetlane po otwarciu drzwi.
Przestrzeń nad szafą wykorzystuje się na schowek (pawlacz), w którym umieszcza się dodatkowe koce, kołdry czy poduszki.

Bagażnik - Wielkość bagażnika we współczesnych hotelach została ograniczona ze względu na coraz mniejszy rozmiar bagażu gości i często zostaje on włączony do zestawu składającego się ze stołu, biurka, toaletki i bagażnika.

Płyta bagażnika zostaje obniżona i pokryta tapicerką aby mogła służyć również jako dodatkowe siedzisko.
Mebel ten jest z reguły lokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie węzła wejściowego i jeśli stanowi część mebla wielofunkcyjnego w pokoju to znajduje się zaraz przy wejściu. Spotyka się konstrukcje drewniane lub ze stalowym stelażem. Pionowa płyta chroni ścianę przed uszkodzeniem.

Krzesło - fotel - W pokoju hotelowym stosuje się krzesła wielofunkcyjne. Płaszczyzna siedziska w takim krześle, ze względu na możliwość występowania dwóch podstawowych funkcji, tj. pozycji siedzącej przedniej i tylnej, powinna mieć nieckowate zagłębienie z podniesieniem części tylnej. Oparcie krzesła powinno mieć wypukłe podparcie kości krzyżowej. 

W hotelach o podwyższonym standardzie zaleca się stosowanie całego siedziska i oparcia tapicerowanego, co znacznie zwiększa wygodę siedzenia. W hotelach, w których funkcja pracy może wystąpić w większym wymiarze, krzesło należy rozpatrywać jako jeden zespół ze stołem lub biurkiem.

W hotelach należących do niskich grup standardowych mogą występować różne typy siedzisk drewnianych na stelażu metalowym, giętym, a nawet wykonane z tworzywa sztucznego. W każdym przypadku powinny to być krzesła odpowiednio wzmocnione, gdyż meble standardowe nie wytrzymują normalnej eksploatacji hotelowej.

Fotele spełniają funkcje wypoczynkowe, gabinetowo-klubowe z zastosowanie w apartamentach, klubach hotelowych i hallach recepcyjnych oraz półfoteliki z zastosowaniem tak w pionach pobytowym jak i gastronomicznych.
Fotel wypoczynkowy powinien mieć możliwość częściowej indywidualnej regulacji, przynajmniej w odniesieniu do podstawowych parametrów.

Barki samoobsługowe - Barki i chłodziarki mają coraz większe zastosowanie i to nie tylko w hotelach o podwyższonym standardzie. Barki samoobsługowe mogą funkcjonować bez obudowy w postaci chłodziarki, w obudowie meblowej, w obudowie w stoliku-biurku oraz w obudowie w wydzielonym segmencie szafy.

Meble artystyczne ze starego drewna

Takie meble wykonuje się przede wszystkim ręcznie według indywidualnych zamówień i projektów na miarę. Są to głównie meblościanki, szafy, witryny, vertyka, sypialnie, łóżka, szafki pod telewizor, półki na książki, kolekcje do domków letniskowych, oraz inne pojedyncze meble, takie jak np. do kuchni. Każdy mebel jest unikatem.   W ofertach spotyka się również oryginalne, poddane gruntownej renowacji, meble odzyskane z dworków wiejskich, zachowujące dobrą tradycję sztuki meblarskiej z początku ubiegłego wieku.   Wzory zdobiące meble ze starego drewna inspirowane są najczęściej przyrodą, motywami sztuki ludowej a także ornamentyką orientalną. Podstawową techniką wykończenia mebli jest bejcowanie. Przy jej pomocy uzyskuje się dowolny kolor, który pozwala na zachowanie pełnej struktury drewna.   Malowanie farbami akrylowymi do drewna daje możliwość uzyskania niezliczonej ilości efektów takich jak malowanie laserunkowe, malowanie na kryjąco, efekt lakieru błyszczącego, efekt lakieru matowego, efekt farby starej, efekt farby spękanej, efekt marmuru, efekt złocenia. Wszystkie te operacje zdobnicze wykonywane są ręcznie.

Meble stylizowane

Specjalizujące się w produkcji takich mebli firmy oferują repliki stylów Rokoko, Biedermeier, Ludwik Filip, Ludwik XV, Ludwik XVI, George, Chipendalle, oraz meble na indywidualne zamówienia na podstawie fotografii lub rysunków.

Meble stylizowane to również meble wzorowane na krajach egzotycznych. W ofertach spotkać można, miedzy innymi, repliki mebli chińskich, japońskich czy indyjskich. Asortyment produkowanych mebli jest bardzo szeroki, od pojedynczych mebli po całe zestawy do pokoju stołowego, gabinetu, sypialni, saloniku, itp.   Produkuje się także pojedyncze meble - komody, kredensy, witryny, szafy, łóżka, szafki, toaletki, zegary, barki, meblościanki, krzesła i stoły. Proponowane linie wzornicze pozwalają skompletować meble w pokojach gościnnych, wypoczynkowych, sypialniach i gabinetach.   Meble stylizowane nadają się do meblowania hoteli, dworków, pałacyków, rezydencji, sal konferencyjnych, willi oraz mieszkań.

ZWRÓĆ UWAGĘ

Materiały - Dominującym materiałem w konstrukcji mebli hotelowych jest drewno i materiały drewnopochodne. Nie wyklucza to stosowania kombinacji tego surowca z metalem, tworzywami sztucznymi lub szkłem.

Dzięki swym wysokim walorom technicznym, takim jak trwałość, odporność na zarysowania, wysokie temperatury, nietoksyczność oraz estetycznym - różnorodność barw i wzorów, bardzo popularnym materiałem stają się laminaty. Są one idealne do wykańczania blatów i frontów mebli. 
Rozwiązaniem mniej trwałym, choć tańszym są okleiny naturalne. Znajdują one przede wszystkim zastosowanie na płaszczyznach pionowych. 
Prestiż wnętrza w standardzie reprezentacyjnym podnoszą ekskluzywne meble wykonane z litego drewna.

Kształty i okucia - Ważnym elementem mebli są narożniki, które powinny być zaokrąglone ze względu na bezpieczeństwo gości oraz na mniejsze narażenie na uszkodzenia.

Z tych samych względów wszelkie uchwyty, np. szuflad czy drzwi powinny być wkomponowane w płaszczyznę ścianki mebla - nie zaleca się, aby znacznie wystawały poza gabaryty mebla.

Meble artystyczne ze starego drewna mogą być produkowane jako wierne kopie i ze starym drewnem mogą mieć niewiele wspólnego. Oryginały są w zasadzie niepowtarzalne.

Firmy oferujące meble stylizowane współpracują z architektami wnętrz, którzy służą radą w zakresie adaptacji i aranżacji wnętrz oraz zatrudniają najlepszych stolarzy, snycerów, tapicerów - artystów w swoim fachu.

Na życzenie meble mogą zostać wzbogacone naturalną rzeźbą lub intarsją wykonaną ręcznie. Wszystkie meble powinny być wybarwiane na dowolny kolor z palety własnej lub klienta. Powierzchnie mebli wykańczane są na półmat lub półpołysk z widoczną strukturą drewna. W ofercie powinna znaleźć się szeroka gama materiałów obiciowych oraz możliwość wykonania tapicerki z materiałów powierzonych.

ZALETY I WADY

Meble z materiałów drewnopochodnych 

Plus
są tańsze, lżejsze, łatwe w transporcie i montażu, nie wymagają specjalistycznych środków i metod konserwacji
Minus
miejsca połączeń (szybkozłączki, kołkowania) przy intensywnej eksploatacji rozluźniają się i wyłamują.

Meble z litego drewna

Plus
są trwałe, eleganckie i bardzo stabilne

Minus
takie meble są drogie i ciężkie, wymagają specjalistycznego montażu oraz specjalnych środków i metod konserwacji.

Meble ze starego drewna

Plus
Mebel ze starego drewna może stać się wizytówką hotelu, pensjonatu czy restauracji. Dobrze prezentuje się w folderach reklamowych.

Minus
Wyposażenie w takie meble całego obiektu jest praktycznie niemożliwe.

Meble stylizowane

Plus
Meble stylizowane mogą stać się wizytówką hotelu, pensjonatu czy restauracji. Dobrze prezentują się w folderach reklamowych.

Minus
Wysoka cena, w celu uzupełnień czy modernizacji istnieje konieczność związania się z jednym wytwórcą, skomplikowana konserwacja i czyszczenie.

SŁOWNICZEK POJĘĆ

Płyty wiórowe i MDF mają zastosowanie w użytkowaniu w warunkach suchych. Powstają w wyniku sprasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Umożliwia uzyskanie różnorodnych profili, jest substytutem dla naturalnego drewna. Łatwa w obróbce: wiercenie, frezowanie. Posiada jednorodną, gładką powierzchnię. Płyty wiórowe i MDF przeznaczone są do produkcji mebli, elementów wykończeniowych wnętrz, paneli ściennych, kasetonów, listew wykończeniowych, meblowych oraz stolarki budowlanej. Płyta surowa jest materiałem bazowym do oklejania papierem dekoracyjnym. Płyty wiórowe i MDF melaminowane stosowane są w przemyśle meblarskim do produkcji frontów meblowych oraz elementów meblowych.

Fornir - naturalna okleina w postaci cienkiego arkusz drewna o grubości 0,5 do 1,5mm otrzymana w wyniku skrawania (łuszczenia) kłody drewna. Niektóre sposoby pozwalają pozyskać fornir z gatunków "nie tartacznych" tzn. nienadających się do wyrobu desek (małe drzewka i krzewy). W zależności od rodzaju skrawania otrzymuje się różne wzory oklein. Fornir jest pokrywany naturalną politurą otrzymywaną z rozpuszczonego w alkoholu szelaku.

Laserunek - technika nakładania przezroczystych lub półprzezroczystych warstw farby, jedna na drugą, przy czym każda kolejna warstwa zmienia kolor poprzedniej. Metoda ta stosowana jest w malarstwie olejnym i akrylowym. Do laserunku stosuje się farby olejne zawierające barwniki organiczne (takie jak błękit pruski lub biel cynkowa) albo do farby dodawana jest zwiększona ilość spoiwa w stosunku do barwnika kryjącego. W przypadku farb akrylowych dodaje się wodę lub odpowiednie media malarskie.

Galeria