Pralki przemysłowe
Udostępnij
Wyobrażasz sobie hotel bez pralni? Można, oczywiście, korzystać z usług zewnętrznych, ale to kosztuje. Dzisiejsza technika i technologia pozwalają za pomocą jednej inwestycji zaoszczędzić czas, pieniądze i pracę.
PRZED ZAKUPEM
Coraz częściej pralki przemysłowe produkowane są jako dwu- a nawet trzyfunkcyjne. Są to pralnico-wirówki oraz pralnico-wirówki z funkcją suszenia.
Pralki przemysłowe dzieli się na zbiornikowe i bębnowe. Pralki zbiornikowe mają najczęściej koła wirnikowe, mieszadła obrotowe lub wibratory elektromagnetyczne. Pralki bębnowe mają najczęściej czołowy bęben perforowany ułożony poziomo, osadzany w komorze wodnej. Takie pralki mają wbudowaną nagrzewnicę elektryczną albo parową. Do kategorii pralek przemysłowych zaliczyć można także tunele pralnicze.
Pralki przemysłowe mają specjalistyczne programatory ze specjalnymi programami do prania pościeli z możliwością delikatnego prania naturalnych wypełnień kołder, poduszek czy pierzyn. Aby osiągnąć wysoki standard higieny ich pranie musi być szczególnie dokładne. Częste pranie i suszenie nie może niszczyć kołder i poduszek, zwłaszcza tam, gdzie są one często przygotowywane np. w branży hotelarskiej, w szpitalach i domach opieki.
CO W OFERCIE
W ofertach bęben jest zazwyczaj zbudowany z blachy nierdzewnej, perforowanej, osadzony poziomo w komorze wodnej i stanowi pojemnik na wsad. Wewnątrz bębna rozmieszczane są komory oraz przegrody zapobiegające skręcaniu się bielizny i zapewniające lepsze krążenie roztworu piorącego. Bęben, częściowo zanurzony w roztworze piorącym, wykonuje obroty naprzemian w dwóch kierunkach.
Konstrukcja stalowa jest obudowana blachą nierdzewną lub inną, odpowiednio zabezpieczoną. Załadunek odbywa się przez przeszklony zamykany otwór. Na czołowej ścianie obudowy umieszcza się zawory odcinające dopływ wody zimnej i ciepłej oraz pary, termometr, wodowskaz, włączniki elektryczne i hamulec mechaniczny.
Oferowane pralki przemysłowe wyposażane są w programatory cyklów pracy, automatyzujące dozowanie środków piorących, dozorujące poziom wody, reagujące na regulatory termostatyczne i hydrostatyczne.
W niektórych typach pralnic z cyklem prania łączy się także odwirowywanie. Bęben w takiej pralnicy uzyskuje wielostopniową zmienność obrotów podzieloną na cykl prania, cykl oddzielania i cykl odwirowywania.
Osobną funkcją jest podsuszanie wsadu gorącym powietrzem o obiegu wymuszonym podgrzewanym grzałkami elektrycznymi lub nagrzewnicą parową. Wysokiej klasy pralki przemysłowe z funkcją suszenia mają układ odzyskiwania wody z powstałej przy suszeniu pary.
Oferuje się również pralki przemysłowe na żetony. Wyposaża się w nie pralnie samoobsługowe. W takich pralkach klienci i goście hotelowi mogą prać samodzielnie.
Pralnico-wirówki wyposażane są w specjalne systemy miękkiego bębna z elektronicznymi układami oprogramowania i wyświetlaczami graficznymi lub LCD.
Oferowane są urządzenia o ładowności do 32 kg., pojemności do 320 l., a prędkość wirowania dochodzi do 1200 obrotów/min.
Od nowoczesnych pralek przemysłowych wymaga się:
- delikatnego prania naturalnych wypełnień kołder, poduszek i pierzyn;
- programów do prania wełny, angory, moheru i jedwabiu;
- programów do prania strojów narciarskich, skórzanych i blezerów;
- programów do prania odzieży ochronnej specjalistycznej (np. dla straży pożarnej);
- dbałości i ochrony tkanin przy częstym praniu dużych ilości odzieży w punktach gastronomicznych;
- prania mopów i ścierek;
- rozwijające się usługi hippiczne wymagają prania derek, czapraków, koców czy pasów.
Wymagane są również mechanizmy rejestracji przebiegu pracy, systemy ważenia oraz możliwość instalacji odpowiednich barier higieny a także zapasowe sterowanie i dozowanie ręczne.
Plus
Niewątpliwym plusem zainstalowania pralki przemysłowej jest uniezależnienie się od usług firm zewnętrznych. W zależności od mocy przerobowych możesz również świadczyć usługi w tej dziedzinie.
Minus
To koszty inwestycji, które wiążą się z wydzieleniem odpowiednich pomieszczeń na parterze lub w kondygnacjach podziemnych, doprowadzenia odpowiednich mediów - woda, prąd, para oraz zatrudnienie i przeszkolenie personelu.
Etykieta energetyczna - etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia np. zużyciu energii, poziomie hałasu. W Unii Europejskiej muszą w nią być zaopatrzone urządzenia AGD oraz źródła światła. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń.
Klasa energetyczna - klasę efektywności energetycznej oznacza się literami od A do G. Dla niektórych urządzeń wyróżnia się również klasy A+ oraz A++. Wyznacza się je ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami. Klasą A oznacza się urządzenia najbardziej efektywne a klasą G najmniej efektywne.
- Jakie jest wymagane zasilanie elektryczne?
odp.: wszystkie pralki przemysłowe napędzane są silnikami trójfazowymi wobec tego wymagane jest zasilanie 3 x 400 V.