Urządzenia do fizykoterapii
Udostępnij
Seryjnie stosowane zabiegi fizykoterapii usprawniają czynności narządów, powodując również korzystne zmiany ich struktury, zwiększają wydolność ogólną ustroju i korzystnie przestrajają czynności autonomicznego układu nerwowego, zwalczają ból i stany zapalne.
PRZED ZAKUPEM
Zwiększona troska o zdrowie i wygląd przyczyniły się bezpośrednio do lokalizowania w zespole odnowy biologicznej specjalistycznych gabinetów. Do rozszerzenia hotelowej oferty obsługowej przyczyniły się m.in. następujące czynniki:
- rozszerzony zakres ogólnej wiedzy medycznej;
- dostępność sprzętu wielofunkcyjnego, o małych gabarytach, energooszczędnego i niewymagającego wysoko kwalifikowanej obsługi;
- konieczność lokalizowania w hotelach o podwyższonym standardzie takich zespołów, jak sauna, basen kąpielowy i innych;
- racjonalne wykorzystanie potencjału hotelu poprzez organizowanie turnusów i imprez o specjalistycznym charakterze.
HYDROTERAPIA
obejmuje kilkadziesiąt różnych zabiegów wykorzystujących do celów leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych zwykłą gospodarczą wodę w różnych postaciach (ciekłej, stałej i pary wodnej). Do osiągnięcia tych celów służą wszelkiego rodzaju urządzenia natryskowe z funkcją masażu wodnego ogólnego, lub działającego na określone miejsca (bark, nogi, ręce, itp.), wanny wyposażone w dysze do masażu podwodnego miejscowego i wirowego. Oferowane są wanny z hydromasażem do kąpieli indywidualnej i zbiorowej oraz baseny z wydzielonymi miejscami do masażu podwodnego typu jakuzi.
ELEKTROTERAPIA
to dział fizykoterapii, w którym wykorzystuje się w celach leczniczych i diagnostycznych energię elektryczną. Elektroterapia ma coraz szersze zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji. Zabiegi wykonuje się przy użyciu specjalistycznych urządzeń z odpowiednimi elektrodami, które emitują impulsy prądu stałego i zmiennego o różnej częstotliwości. Najpopularniejsze są urządzenia z zastosowaniem prądu stałego do galwanizacji, jonoforezy i kąpieli elektryczno-wodnych. Aparaty do elektroterapii wyposażane są a specjalne elektrody oraz woreczki wiskozowe i kable.
KRIOTERAPIA
Krioterapia to leczenie chłodem. Oferowane są specjalne aparaty na powietrze, dwutlenek węgla i ciekły azot. Występują najczęściej w postaci kabin lub grot. Wyróżnia się krioterapię ogólnoustrojową i miejscową.
CO W OFERCIE
Przykład oferty hotelowej
W hotelowych centrach odnowy biologicznej preferuje się tylko ten rodzaj zabiegów, które nie wymagają specjalistycznej, tj. “pełnej” medycznej obsługi. Program odnowy biologicznej powinien być opracowywany wspólnie ze specjalistami, tj. fizykoterapeutami i balneologami, którzy określają rodzaj zabiegów, formę ich przeprowadzania oraz niezbędny zakres opieki medycznej. W tych programach przewiduje się takie zakresy działań fizykoterapeutycznych, jak wodolecznictwo, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo i kinezyterapię.
Przykładowy zestaw oferty hotelowego centrum odnowy biologicznej:
- gimnastyka korygująca,
- masaże kosmetyczne i lecznicze,
- wodolecznictwo: natryski, kąpiele lecznicze zbiorowe i indywidualne, masaż podwodny,
- ciepłolecznictwo: sauna fińska i łaźnia parowa,
- światłolecznictwo: solaria naturalne, solaria sztuczne, naświetlania indywidualne,
- inhalacje zbiorowe i indywidualne.
Urządzenia do hydroterapii
Do zabiegów hydroterapeutycznych używa się różnych urządzeń. Przede wszystkim są to wanny do masażu całego ciała - masażu podwodnego, perełkowego oraz wirowego (hydromasażu), wanny automatyczne i wanny do kąpieli w wodach mineralnych. Drugą grupą urządzeń podstawowych są wirówki do masażu kończyn dolnych także z obręczą biodrową oraz do masażu kończyn górnych. Ponadto stosuje się katedry natryskowe do natrysku płaszczowego i nasiadowego. Spotyka się również wanna wielokomorowa do kąpieli wodno-elektrycznych, podnośniki do wanien do masażu i wanien higienicznych.
Wanna terapeutyczna
Wanny terapeutyczne wyposaża się w automatyczny system odpływowo - przelewowy, system napełniający wannę poprzez dysze, czujniki temperatury i poziomu wody, baterie z wyciąganą wylewką do opłukiwania wanny oraz możliwość osuszania całego systemu hydromasażu ciepłym powietrzem, co niweluje warunki do rozwoju flory bakteryjnej.
Wanna do masażu wirowego kończyn górnych
Wanna przeznaczona do automatycznego masażu wirowego kończyn górnych z napowietrzaniem iniektorowym. W wannach takich instaluje się system dysz wodno - powietrznych, zawór napowietrzający system hydromasażu, system odpływowo - przelewowy, baterię napełniająca wannę z wyciąganą wylewką, włącznik zasilania pompy.
Urządzenie do masażu perełkowego
Jest to mata wykonana z miękkiego i przyjaznego dla skóry tworzywa, z poduszkami powietrznymi unoszącymi ciało w celu maksymalizacji efektu masażu, który wykonują liczne dysze. Dzięki odpowiedniej długości i rozmieszczeniu dysz, urządzenie to umożliwia intensywny masaż karku oraz tyłu głowy. Istnieje możliwość regulacji stref masażu (strefa kręgosłupa, bądź masaż całą powierzchnią maty). Spotyka się nawet Matyldo masażu perełkowego mające do 2500 dysz sterowanych programami terapeutycznymi. Urządzenie może być wyposażane w moduł wytwarzający wybraną długość fal świetlnych dla osiągnięcia równowagi psychicznej i regeneracji organizmu podczas zabiegu.
Agregat do masażu podwodnego
to przede wszystkim pompa wielokomorowa z zaworem regulacji ciśnienia wody w zakresie 0 ÷ 5,5 bara oraz wąż do masażu podwodnego z końcówkami.
Katedra biczy szkockich
to termomieszalnik regulujący temperaturę podawanej wody z dźwignią umożliwiającą szybką zmianę temperatury wody, węże zabiegowe zakończone nasadkami natryskowymi z wymiennymi końcówkami do zabiegu strumieniem - biczem wodnym oraz z końcówką do natrysku deszczowego i otwartym wyjściem do polewania.
Natrysk płaszczowy
buduje się z kilku zaokrąglonych rur z licznymi otworami, wspartych na rurach pionowych. Całość mocuje się do podłogi. W górnej części znajduje się prysznic. Wybór natrysku - prysznic lub natrysk boczny - odbywa się za pomocą zaworów. Wymieszanie wody może się odbywać ręcznie lub za pomocą termomieszalnika. Urządzenie może być wyposażone w elektroniczny system sterowania temperaturą wody i czasem natrysku oraz czasem całkowitym zabiegu.
Aparat do masażu leczniczego
wyposażony jest w różnego rodzaju membrany masujące. Sam masaż odbywa się metodą “na sucho”, tzn. osoba korzystająca z masażu nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Masaż odbywa się poprzez kilkanaście różnych membran masujących wykonanych ze specjalnej gumy.
Urządzenie do suchego masażu wodnego
to urządzenie do masażu, pozwalające na prowadzenie masażu suchego na łóżku wodnym z podgrzewaną wodą. Dzięki specjalnej konstrukcji - kauczukowe podłoże pokrywające taflę wody - pacjent nie ma kontaktu z wodą, dzięki czemu może zażywać hydromasażu w ubraniu. Urządzenie działa odprężająco na cały organizm i łagodzi objawy bólowe kręgosłupa i układu kostno-stawowego.
Urządzenia do elektroterapii
są urządzeniami przeznaczonymi do wykonywania zabiegów prądami wszystkich typów. Ponadto powinna być automatyczna elektrodiagnostyka, czyli wyznaczanie krzywej I/t. Wysokiej klasy aparaty pozwalają również na pomiar stanu zużycia elektrod. W ofertach spotyka się aparaty do elektroterapii generujące różne kombinacje prądów terapeutycznych.
Rodzaje generowanych prądów:
- prądy galwaniczne: galwaniczny ciągły i galwaniczny przerywany,
- prądy impulsowe: trójkątny i prostokątny,
- prądy diadynamiczne: MF, DF, CP, CP ISO, LP, RS, MM,
- prądy impulsowe średniej częstotliwości: MF, DF, CP, CP-ISO, LP, RS, MM,
- prądy impulsowe średniej częstotliwości: z obwiednią trójkątną, sinusoidalną, prostokątną (każdy rodzaj obwiedni dostępny jako unipolarny i bipolarny),
- tonoliza: trójkątna, sinusoidalna, prostokątna (każda jako unipolarna i bipolarna),
- prąd neofaradyczny,
- prąd Kotza (rosyjska stymulacja),
- prąd falujący 4000 Hz,
- prąd Traberta,
- prądy interferencyjne: wg Nemeca, izoplanarny, dipolowy, dwupolowy,
- prądy typu TENS: symetryczny, asymetryczny, symetryczny - interwałowy, falujący, burst (wybuchowy),
- mikroprądy (unipolarny i bipolarny).
Urządzenia do diatermii
Diatermie krótkofalowe są oferowane w zestawach gotowych do pracy wraz z akcesoriami do wyboru według potrzeb. Najczęściej są to aparaty do kondensatorowej terapii polem elektrycznym wielkiej częstotliwości o szerokich możliwościach terapeutycznych, dużej skuteczności, większym bezpieczeństwie. Diatermia jest szeroko stosowana w medycynie sportowej oraz aparaty do wibracyjnego masażu elektrostatycznego. Taki masaż zwalcza wszelkiego rodzaju obrzęki pourazowe i pooperacyjne, jak i stany patologicznie wzmożonego napięcia mięśnioweg.
Urządzenia do magnetoterapii
to aparat do terapii polem magnetycznym niskiej częstotliwości najczęściej o dwóch w pełni niezależnych kanałach, sterowany systemem mikroprocesorowym, z bankiem programów terapeutycznych dla jednostek chorobowych oraz możliwością ustawiania i zapamiętywania własnych parametrów zabiegowych. Magnetoterapię łączy się z wykonywaniem zabiegów laseroterapii.
Urządzenia do laseroterapii
najczęściej spotykane promieniowanie posiada długości fali ok. 650 nm lub 900 nm. Długość fali, zbliżona do 650 nm, odpowiadająca czerwieni, jest wykorzystywana do leczenia chorób występujących powierzchniowo, natomiast fala o długości ok. 900 nm (podczerwień), nadaje się znakomicie do leczenia głęboko zlokalizowanych zmian chorobowych.
Lasery diodowe
Diodowy laser terapeutyczny wykonywany w różnych wersjach. Aparaty stosowane do efektywnych, przeskórnych, bezinwazyjnych zabiegów biostymulacyjnych. Duża moc promieniowania, duży wybór sond i aplikatorów zabiegowych oraz współpraca z automatycznym skanerem umożliwiają dużą wygodę i wydajność pracy oraz szybką, dokładną i skuteczną terapię w bardzo szerokim zakresie aplikacji medycznych. Aparat, w zależności od konfiguracji, wyposażony jest w sondy punktowe i/lub wielopunktowe; posiada również możliwość współpracy ze skanerem, umieszczonym na przejezdnym statywie.
Urządzenia do światłolecznictwa
Te zabiegi przeprowadza się za pomocą lamp Sollux, kwarcowych i antydepresyjnych. W zestawach są odpowiednie filtry, żarówki i okulary ochronne. Lampy sollux są stosowane w zabiegach ciepłoleczniczych w celu ogrzania o przynajmniej 1°C fragmentu objętego zabiegiem skóry. Lampy sollux znajdują zastosowanie w salonach kosmetycznych, zakładach rehabilitacji oraz w lecznictwie sanatoryjnym.
Ciepłolecznictwo
polega na okładaniu części ciała różnymi okładami. Służą do tego podgrzewacze okładów cieplnych, stoły i wanny do kąpieli borowinowych oraz urządzenia do podgrzewania parafiny.
Masaż uciskowy sekwencyjny
Do tego celu służą aparaty, najczęściej wykorzystujące efekt wibracji, do użytku profesjonalnego i domowego.
Urządzenia do krioterapii
Krioterapia ogólnoustrojowa
Do krioterapii ogólnoustrojowej - terapii zimnem całego ciała - służą kriokomory i groty. W pomieszczeniu zabiegowym komory panuje bardzo niska temperatura (ok. -110°C). Kabina zazwyczaj składa się z połączonego systemu trzech komór krioterapeutycznych, w tym dwóch komór wstępnych, w których panuje temperatura odp. - 10 i - 60°C, oraz komory głównej z temperaturą około -110°C.
Zimno w kriokomorze wytwarzane jest w układzie chłodniczym - nie stosuje się ciekłego azotu lub innych podobnie działających gazów - aby optymalnie kontrolować i dawkować czynnik leczniczy, jakim jest zimne powietrze. Pożądane jest aby system nadzorowany był przez komputer, który monitoruje wszystkie parametry pracy przedstawiając je na ekranie pulpitu sterowniczego łącznie z obrazem z kamer umieszczonych wewnątrz trzech komór.
Kriokomora przewidziana jest do pracy ciągłej. Służy do terapii grupowej w dużych ośrodkach medycznych tj. szpitalach, klinikach, przychodniach rehabilitacyjnych i sanatoriach.
Krioterapia miejscowa - zimnym powietrzem - polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek mięśni, skóry i stawów. Zabiegi stosowane są głównie w celu osiągnięcia miejscowego efektu przeciwbólowego, zmniejszenia napięcia mięśni, uzyskania długotrwałego czynnego przekrwienia, co pozwala na skuteczne leczenie zespołów ortopedycznych, traumatologicznych i reumatologicznych. Działanie zabiegów zimnych miejscowych jest uzależnione od zastosowanej temperatury, wielkości powierzchni ciała poddanej zabiegowi, czasu trwania i metodyki zabiegu.
Czynnikiem chłodniczym jest ciekły azot o temperaturze parowania -196°C. W swojej ofercie mamy bogaty wachlarz wyrobów dostosowany do potrzeb i wymagań naszego klienta. Więcej informacji na temat wyrobów możecie Państwo znaleźć na dalszych stronach naszego portalu. Aparaty korzystające z zimna wytwarzanego w układzie chłodniczym przeznaczone są do terapii miejscowej za pomocą nadmuchem zimnego powietrza o temp. do - 32°C. W takim aparacie powinna być możliwość regulacji prędkością przepływu wydmuchiwanego powietrza, a tym samym pełnej kontroli ilości ciepła odbieranego z powierzchni ciała pacjenta. Urządzenia takie charakteryzują się ponadto brakiem nadmiernej produkcji zimna, co praktycznie wyklucza możliwość wystąpienia odmrożeń.
Urządzenia do krioterapii miejscowej
Aparaty korzystające z zimna wytwarzanego w układzie chłodniczym przeznaczone są do terapii miejscowej za pomocą nadmuchem zimnego powietrza o temp. do - 32°C. W takim aparacie powinna być możliwość regulacji prędkością przepływu wydmuchiwanego powietrza, a tym samym pełnej kontroli ilości ciepła odbieranego z powierzchni ciała pacjenta. Urządzenia takie charakteryzują się ponadto brakiem nadmiernej produkcji zimna, co praktycznie wyklucza możliwość wystąpienia odmrożeń.
- Aparaty korzystające z zimna uzyskiwanego podczas parowania azotu pozwalają na miejscowe schłodzenie ciała pacjenta przez kontakt ze strumieniem zimnych par azotu, osiągających na wylocie dyszy temperaturę -160°C.
- Aparaty korzystające z zimna uzyskiwanego wskutek rozprężania dwutlenku węgla pozwalają uzyskać na wylocie dyszy temperaturę do -75°C.
- Aparaty korzystające z zimna uzyskiwanego wskutek wykorzystania elementu Peltiera (zjawisko termoelektryczne) pozwalają na schładzanie miejsca terapii do +12°C (mankiet) i -10°C (głowica).
- Aparaty do krioterapii miejscowej powinny mieć wymienne końcówki umożliwiają precyzyjne schładzanie wybranych okolic ciała pacjenta.
ZWRÓĆ UWAGĘ
Większość zabiegów fizykoterapeutycznych powinna być stosowana na podstawie zalecenia lekarza ale krioterapię należy przeprowadzać wyłącznie na takie zalecenie z podanymi parametrami zabiegu.