Masz już elektroniczne zamki hotelowe? W takim razie przypominamy o czym warto pamiętać, aby służyły Ci jak najdłużej!
Udostępnij
Elektroniczne zamki to dziś powszechnie stosowane rozwiązanie w hotelach, pensjonatach, hostelach czy innych obiektach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy.
Zamki elektroniczne zrewolucjonizowały rynek hotelarski. Dzięki nim zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedniej kontroli w zakresie dostępu to już nie problem.
Są wygodne, inteligentne i bezpieczne. Jednak nie należy zapominać, że one również wymagają konserwacji jeśli mają Ci służyć długie lata.
Pojawia się więc pytanie jak dbać o zamki elektroniczne i o czym należy pamiętać?
Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji zamków do drzwi hotelowych, aby zapewnić ich normalną pracę i standardy bezpieczeństwa.
1. Zasilanie
Zamki hotelowe zasilane są bateryjnie, dzięki temu brak prądu w obiekcie nie wpływa na ich pracę. Baterie mają z kolei to do siebie, że ich moc z czasem się wyczerpuje i trzeba je wymienić. Każdy zamek posiada oczywiście sygnalizator zużytych baterii i sygnalizuje konieczność ich wymiany zanim dojdzie do całkowitego wyczerpania. Jednak aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której Twój Gość nie będzie mógł dostać się do swojego pokoju, warto co 12 miesięcy wymieniać baterie. Najlepiej przed sezonem zanim Twój obiekt wypełnił się Gośćmi.
W przypadku zamków powinniśmy zwrócić też uwagę na jakość baterii. Niskiej jakości baterie posłużą Ci krócej i niosą ze sobą ryzyko, że baterie “rozleją się”, co może skutkować uszkodzeniem zamka. Zalecamy więc dobrej jakości baterie alkaliczne. Warto zainwestować w baterie nieco więcej, dzięki temu posłużą dłużej a zamki będą bezpieczne.
2. Konserwacja powierzchni zamka drzwi
Aby zamki były w dobrej kondycji i prezentowały się jak należy trzeba je oczywiście czyścić. Zamki hotelowe wykonane są ze stopu cynku i miedzi. W miarę upływu czasu powierzchnia zamka drzwi nieuchronnie ulega utlenianiu co źle wpływa na wygląd zamka. Aby wyeliminować efekt utleniania należy systematycznie usuwać zabrudzenia i plamy.
Jak czyścić zamki aby nie uszkodzić i nie porysować ich powierzchni? Najprostszym sposobem jest ściereczka oraz woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Hotele przy plaży powinny zwracać szczególną uwagę na ten problem. Zamek w drzwiach hotelu ulega erozji przez słoną wodę. Dlatego dbanie o czystość zamka jest warunkiem koniecznym, aby wydłużyć jego żywotność.
3. Czas w zamkach
Ten punkt dotyczy tylko systemów kontroli dostępu offline, czyli de facto tych najczęściej spotykanych w Polskich hotelach.
Dwa razy w roku przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i odwrotnie. Po każdej zmianie czasu, w zamkach również należy zaktualizować czas. Korzystając z zamków hotelowych musisz pamiętać, że czas w zamkach płynie i o takiej zmianie czasu zamki trzeba “poinformować”. Na szczęście nie jest to skomplikowana operacja. Najczęściej odbywa się to przy pomocy programatora lub specjalnej karty.
Co jeśli tego nie zrobimy? Może dojść do sytuacji, w której karta Gościa nie zadziała i odmówi dostępu do pokoju. Dlaczego? W systemie mamy określone godziny od i do kiedy obowiązuje doba hotelowa. Karta wystawiona na czas pobytu będzie więc działać od konkretnej godziny. Załóżmy, że wczoraj przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu. Dziś wystawiamy kartę dla naszego Gościa. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14:00. Nasz Gość podchodzi do zamka o 14:00 i nic się nie dzieje -bo w zamku nadal jest godzina 13:00. Karta zacznie “działać” za godzinę.
Aktualizacja czasu w zamkach jest więc bardzo ważna i należy o niej pamiętać, aby uniknąć przykrych sytuacji. Pamiętajmy że komfort Gości jest priorytetem.


4. Kopia zapasowa bazy danych
To najważniejsza procedura, jaką muszą wykonać hotelarze.
W każdej chwili może się zdarzyć coś nieoczekiwanego. Awarie sprzętu mogą się zdarzyć każdemu, również na recepcji komputer może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa. Nie masz pojęcia, co stanie się w przyszłości. Dlatego jako wykwalifikowany i profesjonalny hotelarz musisz wykonać kopię zapasową bazy danych systemu hotelowego. Posiadając kopię zapasową bazy danych, odpalasz komputer zastępczy, instalujesz bazę i możesz pracować dalej. Najgorsze co może się wydarzyć to utracić bezpowrotnie dostęp do systemu. Bywają awarie, po których sprzęt jest nie do uratowania -nie ma wtedy jak odzyskać bazy danych. Wszystkie zamki trzeba w takiej sytuacji programować od nowa. Dla hotelarza oznacza to przestój hotelu. Mając kopię zapasową bazy danych zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji awaryjnych.
Wniosek
Systematyczna konserwacja zamka elektronicznego nie tylko poprawia żywotność zamka drzwi, ale także gwarantuje jego niezawodność, znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych problemów. Z kolei brak problemów to zadowoleni Goście.
