Kasa fiskalna na myjni samochodowej
UdostępnijWielkimi krokami zbliża się data wejścia w życie nowych regulacji prawnych w zakresie obowiązku fiskalizacji myjni samoobsługowych. W poniższym tekście zebraliśmy aktualne informacje dotyczące tego tematu.
Z dniem 1 lipca 2022 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W paragrafie § 4 Rozporządzenia czytamy:
4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: (…) 2) świadczenia usług: (…) m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Cytowany fragment Rozporządzenia jednoznacznie wskazuje, że niezbędne będą również kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych. Nie ma więc znaczenia, czy sprzedaż jest rozliczana przez maszyny czy ludzi – obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni dotyczy obiektów każdego typu.
Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni samochodowej powinna być dopasowana do potrzeb punktu usługowego. Trudno byłoby wymagać, żeby klienci myjni bezobsługowych sami rejestrowali płatność na kasie fiskalnej i wydawali sobie paragon. Dlatego Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zawiera przepisy regulujące tę kwestię.
Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni bezobsługowych może być uznana za kasę specjalną. W § 5. powyższego Rozporządzeniu określono rodzaje urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ewidencji szczególnego typu. Do takich kas odnoszą się specyficzne wymagania techniczne. Wśród nich znaleźć można kasy: f) umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych wpisują się właśnie w tę definicję.
Zagłębiając się, w treść Rozporządzenia czytamy:
52. Kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, może nie wystawiać paragonu fiskalnego
i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy pozycji paragonu dotyczących sprzedaży określonych w § 22 pkt 31, przez nie mniej niż 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.
Oznacza to, że kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych nie muszą posiadać drukarki
i nie muszą wydawać paragonu papierowego. Uzasadnieniem tego stanu prawnego jest specyficzne środowisko sprzedaży – bliskość wilgoci, wody, wystawienia na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Ustawodawca przewidział, że zwykła kasa fiskalna nie zda tu egzaminu.
Możliwe jest więc zastosowanie e-paragonu lub faktury w postaci elektronicznej. Warunkiem jest wyświetlane klientowi do wglądu wszystkich standardowych pozycji paragonowych przez minimum 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.
Należy pamiętać, że kasy powinny być zainstalowane i uruchomione przez uprawniony do tego serwis oraz, że będą musiały zostać podłączone do Internetu. Zapewnienie stałego łącza internetowego to ważny warunek poprawnego działania systemu kas.
Stałe łącze internetowe służy komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas Ministerstwa Finansów.
Firma SULTOF we współpracy z dostawcami urządzeń fiskalnych pracuje aktualnie nad rozwiązaniami dopasowanymi do planowanych zmian prawnych.
Już dzisiaj skontaktuj się z nami i złóż zamówienie, aby zdążyć na czas!